Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Flere af årets mest roste dokumentarer retter en skarp og konsekvent kritik mod systemer, der svigter, når mennesker er mest sårbare – fra psykiatri og sundhedsvæsen til fødevareindustri og sociale strukturer, hvor børn og familier betaler prisen.

De bedst anmeldte dokumentarer fra 2025

Medicinske Tidsskrifter har udvalgt dokumentarer og dokumentariske serier fra 2025, der gjorde særligt indtryk – og fik topanmeldelser. Her er fortællinger om psykiatriens svigt, børns liv på spil, hjerneskader, kærlighed på spektret og sundhedsvæsenets yderste grænser.

 

⭐⭐⭐⭐⭐⭐ (6 ud af 6 stjerner): En ubærlig fortælling om håb, afmagt og et barn, der forsvinder

I dokumentaren ’Prisen for August’ følger vi syvårige August og hans forældres desperate kamp for at få adgang til en eksperimentel genterapi mod den ultrasjældne og livstruende sygdom SPG50.

Filmen er næsten ubærlig at se. Den skildrer forældres råstyrke, håb og vedholdenhed i et sundhedsvæsen, der ikke har ressourcer til de få og sjældne. Kampen mod tiden, mod systemet og mod sygdommens fremmarch bliver langsomt mere desperat, og dokumentaren slutter uden forløsning.

Det er benhård virkelighed – og en rystende påmindelse om, hvem sundhedsvæsenet er indrettet til, og hvem der falder udenfor.

Titel: ’Prisen for August’
Udgivet: november 2025
Kan ses på DR

Anmeldelse: En ubærlig fortælling om håb, afmagt og et barn, der forsvinder

 

⭐⭐⭐⭐⭐⭐ (6 ud af 6 stjerner): Sarah kæmpede, men systemet svigtede

DR’s dokumentar ´Hvem griber Sarah?´ fortæller den dybt rørende historie om 23-årige Sarah Dam Rasmussen, der bad om hjælp i psykiatrien, men blev afvist, fejlbehandlet og efterladt uden overblik i et fragmenteret system.

Filmen viser med lavmælt styrke, hvordan håbet forsvandt, mens familien og Sarah selv kæmpede til det sidste. Gennem interviews, sms’er og hjemmevideoer får seeren et hjerteskærende indblik i et tragisk forløb – og en stærk kritik af et system uden samlet ansvar.

Titel: ’Hvem griber Sarah?’

Sendt første gang: 1. juni 2025
Kan ses på DRTV

Anmeldelse: Hun bad om hjælp. Hun kæmpede. Hun døde

 

⭐⭐⭐⭐⭐⭐ (6 ud af 6 stjerner): Stjernegod dokumentar om ultraforarbejdet mad

Chris van Tullekens ´Hvad er det dog vi spiser?´ er en alarmerende, videnskabeligt funderet og dybt vedkommende dokumentar om, hvordan ultraforarbejdet mad manipulerer vores hjerner og skaber afhængighed. Med adgang til forskere og tidligere branchefolk afsløres de psykologiske mekanismer bag overspisning og livsstilssygdomme.

Dokumentaren er veltilrettelagt, forståelig og velfortalt – og bør ses af alle, der interesserer sig for sundhed og fødevarepolitik.

Titel: ’Hvad er det dog vi spiser?’
Kan ses på TV 2 Play

Anmeldelse: Stjernegod dokumentar afslører: Ultraforarbejdet mad gør os afhængige

 

⭐⭐⭐⭐⭐⭐ (6 ud af 6 stjerner): Vidunderligt dating-TV med humor, dybde og rå ærlighed

Fjerde sæson af Netflix-serien ’Kærlighed på spektret’ er lige så intens, rørende og ærlig som de foregående. Serien skiller sig ud ved at give plads til sårbarhed, store følelser og mennesker, der spiller med helt åbne kort.

Det er mere end dating-TV. Det er en kærlig og dybfølt skildring af længsel, afvisning, håb og mod – og et sjældent indblik i livet på autismespektret.

Titel: ’Kærlighed på spektret’ – sæson 4
Udgivet: maj 2025
Kan ses på Netflix

Anmeldelse: Kærlighed på spektret er vidunderligt dating-TV med humor, dybde og rå ærlighed

 

⭐⭐⭐⭐⭐☆ (5 ud af 6 stjerner): Rystende dokumentar om et barns liv efter hjerneskade

Den nye sæson af DR-serien ’Min ødelagte hjerne’ åbner med historien om fireårige Karl-Elias, der får en alvorlig hjerneskade efter en ulykke med en containerlåge.

Afsnittet er stærkt, hjerteskærende og næsten ubærligt at se – ikke mindst fordi alarmopkaldet og familiens første timer efter ulykken inddrages. Serien følger genoptræning og rehabilitering, men tempoet i sæsonåbneren er højt og kunne have været mere dvælende.

Titel: ’Min ødelagte hjerne’ – ny sæson
Udgivet: august 2025
Kan ses på DR

Anmeldelse: Ny sæson af DR-serien Min ødelagte Hjerne lægger ud med en rystende fortælling

 

⭐⭐⭐⭐⭐☆ (5 ud af 6 stjerner): Indefra Danmarks sikreste psykiatriske afdeling

I ’Sikringen’, første afsnit af Anders Aggers dokumentarserie Indefra, får seeren adgang til Danmarks sikreste psykiatriske afdeling i Slagelse.

Serien skildrer patienter, der har begået alvorlige voldshandlinger, og personalet, der arbejder med dem under ekstremt pres. Det er respektfuldt, menneskeligt og vigtigt fjernsyn – om end nogle baggrunde forbliver uforløste.

Titel: ’Sikringen’
Sendt første gang: 9. februar 2025

Kan ses på DRTV

Anmeldelse: Dokumentar om Danmarks farligste psykisk syge er en hyldest af det danske sundhedsvæsen