Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

”Det er en farce og tragedie, at den spareplan er gået igennem. Det er ulykkeligt for patienterne og hele sundhedsvæsenet,” siger Henning Glerup.

Spareplan i Region Midtjylland vedtaget – Silkeborg-overlæge stærkt kritisk

Trods ihærdige forsøg fra borgergrupper og lokalpolitikere i Silkeborg lykkedes det ikke at få vedtaget et ændringsforslag, der kunne bevare de medicinske senge på sygehuset.

Budget 2024 for Region Midtjylland er nu endelig vedtaget. Regionsrådet vedtog 20. december at bekræfte budgetaftalen fra september og samtidig gennemføre den spareplan, som forligspartierne indgik forlig om 29. novemberI alt skal der spares 199,4 mio. kr. i 2024.

- Jeg synes, vi har fundet den bedst mulige løsning på en meget alvorlig økonomisk situation, hvor små justeringer og omlægninger desværre ikke slår til, sagde regionsrådsformand Anders Kühnau.

Frustrerede politikere

Men under regionsrådsmødet udtrykte politikere fra begge sider af salen frustration over at skulle være med til at vedtage et budget og en spareplan, der reelt var en bunden opgave, fordi regionen ikke har penge nok til at dække de stigende udgifter til tilskudsmedicin som for eksempel Wegovy og Ozempic, praktiserende læger og hospitaler.

”Vi stemmer for, fordi vi er nødt til at finde en balance i budgettet. Men reelt ser vi ind i en meget større udfordring, fordi hospitalerne skal ud og spare 600-700 mio. kr. i de kommende år,” sagde Stine Damborg fra Det Konservative Folkeparti.

Alle partier på nær Enhedslisten og Dansk Folkeparti stemte for spareplanen. Men flere partier havde stillet deres medlemmer frit i afstemningen. Det betød, at Ulrich Fredberg fra Venstre, Martin Jakobsen fra Det Konservative Folkeparti og Annette Roed fra Socialdemokratiet stemte imod.

Ændringsforslag stemt ned

Spareplanen rammer især Regionshospitalet Silkeborg hårdt. I den oprindelige spareplan var udspillet, at Silkeborg – der flere gange er kåret som Danmarks bedste mindre hospital af Dagens Medicin – skulle miste både deres neuro-intensive senge (NISA-senge), deres akutlægebil og 34 medicinske senge til Regionshospitalet Viborg (svarende til alle medicinske senge i Silkeborg). Under de politiske forhandlinger blev der dog indgået et forlig, som betød, at NISA-sengene fastholdes og akutlægebilen bevares. Flytningen af de medicinske senge skulle dog stadig gennemføres.

Lokalforeningen ”Støt Silkeborg” har siden da fået lavet en økonomisk analyse hos konsulentfirmaet HBS Economics, der viser, at man ved at bevare 27 medicinske senge i Silkeborg og optimere driften kunne nå sparemålet alligevel. Det fik den lokalt valgte regionsrådspolitiker Martin Jacobsen fra Det Konservative Folkeparti til at stille et ændringsforslag om dette under regionsrådsmødet. Men heller ikke ændringsforslaget kunne der opnås flertal for.

En farce for patienter og sundhedsvæsenet

Henning Glerup, der er formand for overlægerådet på Regionshospitalet Silkeborg, er meget kritisk over for hele sagens forløb:

”Det er en farce og tragedie, at den spareplan er gået igennem. Det er ulykkeligt for patienterne og hele sundhedsvæsenet,” siger Henning Glerup.

”Det viser, at vi har en inkompetent ledelse i regionen, der ikke lytter til sundhedsfaglige argumenter. For der er ingen gode sundhedsfaglige argumenter for at lukke de medicinske senge i Silkeborg.”

Han peger på, at Regionshospitalet Viborg ikke uden videre kan overtage de medicinske senge, for i Viborg er der rekrutteringsproblemer og i forvejen et stort arbejdspres. Desuden er det usikkert, om personalet fra Silkeborg overhovedet har lyst til at flytte med til Viborg.

”Jeg mener, at den sidste rest af tillid til ledelsen er væk nu. Kerneproblemet er, at regionsledelsen ikke lytter til klinikerne, og derfor har klinikerne heller ikke tillid til ledelsen,” siger Henning Glerup.