Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Helga Schultz, der er forperson for Yngre Læger, tror ikke, at det bliver så nemt at finde læger, der vil have delestillinger.

30 læger skal arbejde i både Region Hovedstaden og Region Sjælland, men hvem vil søge stillingerne?

Selv om der er flere syge borgere i Region Sjælland end i Region Hovedstaden, er der 30 procent færre speciallæger. En stribe nye stillinger i det nye år skal derfor deles mellem de to regioner, og flere patienter i Region Sjælland skal behandles i Region Hovedstaden. 

Politikerne i de to regioner bakker op om en ny samarbejdsaftale, der bl.a. sigter mod partnerskaber mellem sygehuse i de to regioner og delestillinger for læger. Aftalen var tirsdag til behandling i regionsrådet i Region Sjælland og i forretningsudvalget i Region Hovedstaden, og 13. december skal regionsrådet i Region Hovedstaden endeligt behandle den.

"Jeg er glad for, at der var bred enighed i Forretningsudvalget om, at den mangel på læger, som især mærkes i yderområderne i Region Sjælland, er et fælles ansvar og kræver fælles løsninger. Med en aftale kan vi få et mere forudsigeligt og strategisk samarbejde fremfor dag til dag-løsninger, som alt andet lige presser afdelingerne mere," siger regionsrådsformand Lars Gaardhøj (Soc), der understreger, at dette er det første skridt i et tættere samarbejde mellem de to naboregioner.

Siden 2018 har Region Hovedstaden assisteret regionSjælland med specialiserede hospitalsbehandlinger, men fremover skal Region Hovedstaden også hjælpe Region Sjællandmed mindre komplicerede behandlinger. Og planen er at deles om 30 nye speciallæger. Delestillinger svarende til 30 årsværk slås derfor op som nye stillinger i første halvår af 2023 med delt arbejdstid på et hospital i Region Hovedstaden og et sygehus i Region Sjælland. Hvordan ordningen med delestillinger konkret kan udmøntes, skal drøftes med Lægeforeningen og den enkelte speciallæge. Frivillighed er afgørende.

I forhold til den lægelige efteruddannelse er det planen, at 40 procent af hoveduddannelsesforløbet på en lægelig videreuddannelse foregår i Region Sjælland.

"Det er der, hvor mange stifter familie og slår sig ned. Så vil flere forhåbentlig få lyst til at bosætte sig og blive," sagde regionsrådsformand Heino Knudsen (Soc) til regionsrådsmødet tirsdag aften.

Derudover skal der ​regionerne samarbejde og koordinere mere på personaleområdet på tværs af østdanmark. Samarbejdet gælder læger og øvrigt sundhedspersonale såsom jordemødre og sygeplejersker.  behandling i regionsrådet.

Bliver ikke nemt

Helga Schultz, der er forperson for Yngre Læger, mener, at det er positivt, at der bliver gjort en indsats for at få flere læger til Region Sjælland, for alle borgere skal have lægebehandling af god kvalitet – men det er ikke sikkert, at det bliver så nemt. Yngre Læger har cirka 15.000 medlemmer, hvoraf mange bor i og omkring København – ligesom mange bor i Nordsjælland. 

"Regionerne skal lægge sig i selen for at skabe mere attraktive arbejdspladser. Som læge skal man have mulighed for at lave et godt stykke lægefagligt arbejde – det må der ikke være for travlt til. Uddannelsen af lægerne skal også være bedre. Der er for mange steder i Region Sjælland, hvor det halter. Det er bestemt ikke sådan alle steder. Der er også steder, som mine kolleger gerne vil tilbage til. Men når vi taler med de nyuddannede læger lige nu, så er uddannelsen og arbejdslivet i Region Sjælland ikke godt nok. Vi har længe gjort opmærksom på det," siger Helga Schultz til TV2 Lorry. 

Hele Sjælland er et uddannelsesområde, og en stor del læger under uddannelse arbejder i Region Sjælland undervejs.