Et løft til OUH i 2023: Godkendt til opgradering på tre områder
Regionsrådet i Region Syddanmark har netop godkendt budgetaftalen for 2023, som skal styrke Odense Universitetshospital (OUH) på tre højt specialiserede områder; hospitalet får et nyt børnekirurgisk center, der skal ansættes flere hjertelæger – og man skal kunne tilbyde bedre behandling til patienter, der er syge med skimmelsvamp.
Allerede per 1. januar får hjerteafdelingen på OUH tilkendt endnu en overlæge, og to hjertelæger mere følger i løbet af 2023. Derudover har hjerteafdelingen på OUH besluttet, at man fra 2025 selv vil finansiere 0,7 mio. kr. ekstra til ansættelse af yderligere et antal hjertelæger, for at kunne vedligeholde det kardiologiske speciales høje niveau.
Per 1. maj 2023 vil der blive etableret et nyt børnekirurgisk center. Her vil fokus være på ny og banebrydende telemedicin til brug ved blandt andet kontroller. Det vil betyde, at børn, der bor længere væk, undgår den lange transport til OUH og i stedet kan tilses ved videokonsultationer.
Da 60 procent af de højt specialisere kirurgiske mave-tarmindgreb på børn allerede foretages på OUH, skal anæstesiologisk, kirurgisk og intensiv afdeling nu etablere et endnu tættere samarbejde, så OUH beholder deres status som højt specialiseret på børneområdet.
I løbet af 2023 og 2024 skal Klinisk Mikrobiologisk Afdeling på OUH opbygge kompetencen til at analysere de tre mest almindelige typer af skimmelsvamp. Det vil betyde, at ventetiden på svar på prøver bliver kortere. Ved at analysere prøverne på OUH fremfor at sende dem til Statens Seruminstitut, som det sker i dag, vil svartiderne blive kortere, og behandling kan opstartes tidligere.
”Det er vores klare ambition, at Odense Universitetshospital står så stærkt som overhovedet muligt på en række højt specialiserede områder. Vi ved, at de højtspecialiserede funktioner og banebrydende behandlingstilbud har stor betydning for den position og rækkevidde, sygehuset har både regionalt, nationalt og internationalt. Med midlerne fra budgetaftalen vil Odense Universitetshospital også i fremtiden kunne tilbyde både patienter og pårørende den nyeste og mest specialiserede behandling og samtidig være et stærkt fagligt arbejdsmiljø at tilbyde medarbejderne job i,” siger formand i Sundhedsudvalget Mette With Hagensen (S).
På regionsrådsmødet den 19. december godkendte regionsrådet formelt at tildele de tre tiltag 4,5 mio. kr. i 2023 stigende til 8,8 mio. kr. om året fra 2025 og frem. Der er også afsat et engangsbeløb på 1,0 mio. kr. til etableringsudgifter.
