
»Matematikken går ikke op. Det er virkeligt uklart, hvordan den her aftale skal hjælpe på ventelisterne,« siger Jes Søgaard.
Professor: Matematikken går ikke op i ny aftale med privathospitaler
Det første skridt i regeringens akutplan for sundhedsvæsenet blev taget lørdag. Delaftalen indeholder en rabatordning til det offentlige, når det sender patienter til det private. Men professor i sundhedsøkonomi kan ikke få tallene til at gå op.
Lørdag kunne indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V) præsentere en delaftale med Danske Regioner og Sundhed Danmark, der er brancheorganisation for privathospitaler. Aftalen betyder, at priserne hos privathospitalerne reduceres i 2023 med 12 procent. Herefter er rabatten på 10 procent frem til 1. juni 2025.
Aftaleparterne er også enige om at igangsætte en fast track-proces, der inden sommerferien skal afklare, om det private sundhedsvæsen kan varetage flere specialiserede behandlinger på områder med særligt høje ventetider og presset kapacitet. Senest 1. marts skal både de private aktører og regionerne melde ind til Sundhedsstyrelsen, hvor de vurderer, at regionale afdelinger og private kan varetage flere funktioner.
"Med aftalen sikrer vi, at privathospitalerne fortsat spiller en central rolle og bidrager til at få ventelisterne bragt ned. Priserne på behandling i det private sættes ned i en toårig periode, så vi får mest mulig sundhed for pengene. Og privathospitalerne får samtidig mulighed for at foretage flere specialiserede operationer, som de i dag er afskåret fra," siger Sophie Løhde.
Omkring 85.000 danskere står i dag på venteliste i det danske sundhedsvæsen. For få år siden var det normalt omkring 10.000.
Professor i sundhedsøkonomi ved Syddansk Universitet, Jes Søgaard, forstår dog ikke aftalen.
»Matematikken går ikke op. Det er virkeligt uklart, hvordan den her aftale skal hjælpe på ventelisterne,« siger han til Berlingske.
Henvisningerne fra det offentlige sundhedsvæsen til det private er i perioden fra 2019 til 2022 steget med 63 procent, og nu skal privathospitalerne gøre det 12 procent billigere end tidligere, og samtidig skal privathospitalerne i højere grad påtage sig uddannelse af personale, de skal dele erfaringer med det offentlige sundhedsvæsen, og de skal hjælpe med at tilrettelægge aktiviteterne i samarbejde med det offentlige sundhedsvæsen. Alt sammen fordyrende tiltag, som privathospitalerne skal påtage sig for færre penge.
»Jeg forstår simpelthen ikke, hvordan man kan forvente, at det skulle hjælpe på ventelisterne at sige til privathospitalerne, at de skal lave mere for færre penge,« siger Jes Søgaard til Berlingske.
De videre forhandlinger mellem regeringen og Danske Regioner om den samlede akutplan for sundhedsvæsenet fortsætter. I regeringsgrundlaget har regeringen i alt prioriteret 2 milliarder kr. til akutplanen, der blandet andet kan gå til finansiering af anvendelsen af privat kapacitet.
