
"Vores vigtigste budskab til patienterne har været, at de ikke måtte afbryde behandlingen, men at de skulle gå på apoteket og få ombyttet til et andet tilsvarende præparat,” siger enhedschef i Lægemiddelstyrelsen, Jeanne Majland.
Lægemiddelstyrelsen ventede to dage med at fortælle læger og patienter om multiresistente bakterier i Dicillin
Lørdag den 4. februar stod det klart for Statens Seruminstitut, Lægemiddelstyrelsen og forskere ved Odense Universitetshospital, at antibiotikamidlet Dicillin fra Sandox var kilden til smitten med den multiresistente bakterie Enterobacter hormaechei ST79, som da havde smittet 11 personer. Samme aften gav Lægemiddelstyrelsen besked til apoteker og hospitaler om at fjerne Dicillin fra hylderne.
Der blev imidlertid ikke givet besked til resten af landets læger og offentligheden til trods for, at Dicillin er et af de mest benyttede antibiotika, og sundhedsdatastyrelsen vurderer, at op mod 35.000 danskere har fået midlet på recept i perioden, hvor der er konstateret smitte.
Først to dage efter, at smittekilden var afdækket, mandag den 6. februar, udsendte Lægemiddelstyrelsen en pressemeddelelse, hvor de tilbagekaldte lægemidlet og opfordrede patienter, der er i besiddelse af det, om at tilbagelevere det til apoteket.
Siden Dicillin blev tilbagekaldt, er der fundet flere smittetilfælde, så udbruddet nu er oppe på i alt 25 personer (tal pr. 9 marts 2023).
Sundhedspolitisk Tidsskrift har kontaktet Lægemiddelstyrelsen for at høre, hvorfor læger og patienter først fik besked om, at Dicillin 500 mg var kilden til smitte to dage efter, at sammenhængen stod klar for myndighederne. Tid, der betyder, at flere patienter kan nå at være blevet smittede med den resistente bakterie.
Lægemiddelstyrelsen forklarer i et skriftligt svar, at der lå både patientsikkerhedsmæssige og praktiske hensyn til grund for, at lægemidlet i første omgang blev tilbagekaldt hos apoteker og hospitaler om lørdagen og dernæst på patientniveau om mandagen.


