Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Danske Regioner vil have mulighed for at vælge andre leverandører end de praktiserende læger til dele af det almen medicinske, hvis de kan få det bedre og billigere andre steder, siger Heino Knudsen.

Danske Regioner skruer bissen på overfor de praktiserende læger

Praktiserende læger skal acceptere en række basisopgaver og en række krav, som ikke bør være til forhandling. Og vil Praktiserende Lægers Organisation (PLO) ikke være med til det, vil regionerne have "andre leverandører" til at klare opgaverne.

Danske Regioner skruer i den grad bissen på i sit nye udspil "Fremtidens almen praksis – udvikling og nye rammer". Udspillet er det seneste i rækken af udspil fra blandt andre Sundhedsstyrelsen, Danske Regioner og Kommuners Landsforening, som alle sigter mod at påvirke Sundhedsstrukturkommissionens overvejelser om organiseringen af Danmarks fremtidige sundhedsvæsen, som forventes præsenteret til foråret.

Danske Regioners udspil er gået på, at ansvaret for hele sundhedsvæsenet skal overtages af regionerne. Og regionerne ønsker derfor også at tage ansvar for at lede den faglige udvikling af almen praksis, hedder det i det nye udspil. "De praktiserende læger er dygtige til at optimere driften afegen klinik, men den koordinerende faglige ledelse på tværs er fraværende," står der.

Formålet med udspillet er ifølge Heino Knudsen, formand for Løn- og Praksisudvalget i Danske Regioner, at alle danskere skal kunne regne med bedre tilgængelighed til deres læge uanset, hvor de bor. Derfor skal almen praksis og lægedækningen styrkes i de områder med de mest syge borgere. I de kommende år skal antallet af praktiserende læger stige til 5.000, og de flere læger bør i første omgang primært kunne arbejde i områder med lægemangel. Det er samtidig områder, hvor borgerne er ældre eller mere syge, og derfor bør lægerne i de områder have færre patienter tilknyttet.  

"Vi mener, at almen praksis skal være en endnu stærkere og vigtigere del af vores samlede sundhedsvæsen. Og det kan vi kun satse på, hvis de praktiserende læger også er der, hvor behovet i befolkningen er størst," siger Heino Knudsen.

Praktiserende læger må ømme sig, når de læser oplægget. For verbale tæsk er der nok af. Mere eller mindre direkte står, at de skal være dygtigere og skal indordne sig, hvis de vil have et arbejde.

Den faglige ledelse skal da også højnes, mener Heino Knudsen. Hvert år betaler regionerne ifølge oplægget 320 mio. kr. (ud over honorarer) til indsatser for at
fremme kvalitetsudvikling, efteruddannelse og andre understøttende indsatser i almen praksis. Men den faglige ledelse af almen praksis som helhed er helt fraværende i dag og overladt til de enkelte klinikker. Det er ikke lykkedes at aftale med PLO, at de enkelte praktiserende læger forpligter sig til at indgå aktivt i arbejdet med kvalitetsudvikling og efteruddannelse, eller at der er særlige områder eller indsatser, som er obligatoriske for lægerne at arbejde med. 

"Faglig ledelse er med til at højne kvaliteten på vores hospitaler og bedst mulig brug af ressourcerne, og det samme bør ske i almen praksis, for det vil komme patienter til gode og sikre den fremtidige udvikling," siger han.

Opgavevaretagelsen og samarbejdet med sygehuse og kommuner er også langt hen ad vejen overladt til de enkelte klinikker. Det betyder også, at den enkelte klinik er overladt til sig selv i samspillet med det øvrige sundhedsvæsen. 

"Der er brug for at kigge på den måde, vi skal lave aftaler med almen praksis på. I dag skal alt aftales lige fra honorarstørrelser og kvalitetsmodel til dataanvendelse og sanktioner, hvis en læge ikke lever op til aftalerne. Det er ufleksibelt, og det gør det i praksis umuligt at få de praktiserende læger integreret så meget med resten af sundhedsvæsenet, som der er brug for," siger Heino Knudsen.

"Grundlæggende vil vi gerne afbureaukratisere overenskomstsystemet. Ud over at vi gerne vil reducere massivt i de mange forskellige honorartyper, som lægerne skal forholde sig til, så skal vi som regioner kunne definere opgaven og kravene til åbningstid m.v. Dermed indskrænker vi forhandlingerne til spørgsmålet om takster. Og så skal vi have mulighed for at vælge andre leverandører til dele af det almen medicinske, hvis vi kan få en bedre og billigere opgaveløsning andre steder," siger han.

Tidligere på året kom Honorarstrukturrådet med en rapport til Praktiserende Lægers Organisation (PLO) og Danske Regioner med forslag til en forenklet honorarstruktur. I dag findes der en underskov af ydelseskoder, der næsten beskriver det samme. I rådets oplæg skal der fremover blot være en enkelt, en almindelig og en udvidet ydelse.

Som en del af Danske Regioners oplæg foreslås der også, at der operettes ét kontaktpunkt til sundhedsvæsnet, hvilket blandt andet skal fjerne pres fra de praktiserende læger.