Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Trump: Kæmpe prishug på medicin i vente

Den amerikanske præsident Donald Trump foreslår, at USA's offentlige sygesikring Medicare skal basere sine betalinger for medicin på de priser, som medicinen har i andre lande. Bliver forslaget realiseret, vil det  spare USA for enorme summer.

Det skriver The New York Times.

"Det er en revolutionerende forandring. Ingen har modet til at gøre det, eller de ville bare ikke gøre det," sagde Trump, der mener, at projektet kan træde i kraft i slutningen af 2019 eller tidligst i 2020.

Donald Trump foreslår, at Medicare skal etablere et "internationalt prisindeks" og bruge det som et benchmark for at bestemme, hvor meget der skal betales for lægemidler omfattet Medicare. I prisindekset skal indgå priser fra  Østrig, Belgien, Canada, Tjekkiet, Finland, Frankrig Tyskland, Grækenland, Irland, Italien, Japan, Portugal, Slovakiet, Spanien, Sverige og Storbritannien.

Trumps meddelelse kom ifølge avisen et par timer efter, at hans administration havde frigivet en undersøgelse, som viste, at Medicare betalte 80 procent mere for noget af det dyreste medicin i forhold til andre af landene. Rapporten omhandlede 27 specifikke lægemidler, og for 19 af lægemidlerne var USA det land, som betalte mest.

Trumps melding kommer forud for næste måneds midtvejsvalg, hvor demokraterne håber at tage kontrol over Parlamentet og eventuelt senatet.

Medicare har siden 2009 årligt betalt 9,5 procent mere for medicin hvert år ifølge Medicare Payment Advisory Commission, skriver The New York Times.

 

 

Fra undersøgelsen, som sammenligner priserne på 27 lægemidler i forskellige lande: