Psykiatriplan udskudt igen-igen
Manglende ressourcer i Sundhedsstyrelsen forsinker endnu en gang arbejdet med regeringens bebudede 10-års plan for psykiatrien. Og både politikere og organisationer forventer derfor ikke, at planen kan vedtages før et godt stykke inde i 2022. I mellemtiden efterlyses bevillinger til at løse de mest akutte udfordringer.
Denne gang sker udsættelsen af arbejdet med psykiatriplanen efter ønske fra den følgegruppe, som er nedsat til at levere forarbejdet til planen. Et forarbejde, som består i at levere en status på situationen i psykiatrien på en lang række områder samt de aktuelle udfordringer.
”Vi har i følgegruppen været enige om ikke at misse chancen for at få den ordentligt gennemarbejdede og langsigtede investeringsplan for psykiatrien, som vi alle har savnet i mange år. Og med alle de ressourcer, der lige nu - og med god grund - bruges til håndteringen af covid-19, var det nærliggende at frygte venstrehåndsarbejde i forhold til psykiatriplanen. Derfor skubbede vi på for at få forlænget fristen for aflevering af udfordringsbilledet for at kunne levere et retvisende, gennemarbejdet billede, som vi alle i følgegruppen kan se os selv i,” forklarer Gitte Ahle, formand for Dansk Psykiatrisk Selskab, DPS.
Hun har tidligere givet udtryk for, at man her ikke helmer, før der er udsigt til en psykiatriplan, der svarer til den plan, men i mange år har haft på kræftområdet. Og det står hun fast på.
Akutte behov skal dækkes
Følgegruppen bag psykiatriplanen, der skal udarbejde det såkaldte status- og udfordringsbillede, består foruden af repræsentanter for Sundhedsministeriet, Socialministeriet, KL og Danske Regioner af folk fra en lang række sundheds- og psykiatrifaglige organisationer samt faglige organisationer. Arbejdet her skulle have ligget klar i februar i år, men blev i et brev til Folketingets psykiatriordførere i november fra sundhedsminister Magnus Heunicke udsat i to måneder. Med den situation, vi ser ind i ift. covid-19, forventer Gitte Ahle dog, at der kan gå endnu længere tid.
Men mens man venter på den endelige plan, er der stadig en psykiatri, som skal fungere. Og den har akut brug for flere ressourcer. Derfor appellerer hun til, at regeringen i ventetiden bevilger penge til at løse de mest akutte udfordringer – det gælder bl.a. i socialpsykiatrien, hvor det nylige drab på en medarbejder på et bosted har synliggjort de alvorlige ressourceproblemer her.
Tags: psykiatri
