Nu kan du blive behandlet for coronarelateret helbredsangst uden at skulle til læge
Personer med vedvarende sygdomsbekymringer, der er udløst eller forværret af coronapandemien, kan nu henvise sig selv til telemedicinsk behandling af deres helbredsangst. Alle fem regioner er gået sammen om at udrulle behandlingstilbuddet.
Det er nu muligt at henvise sig selv til internetbaseret behandling af helbredsangst udløst eller forværret ifbm. coronapandemien. Selvhenvisning er en ny måde at blive henvist på, hvor man selv tager den første kontakt i stedet for at blive henvist af sin læge.
"Vores forskning har vist, at den internetbaserede behandling giver patienterne markant mindre helbredsangst og en bedre livskvalitet. Vi har også undersøgt, om patienterne kan finde ud af, hvornår det er relevant at henvise sig selv, og det kan de godt. Selvhenvisningsproceduren fungerer fint, det er relevante patienter, der henviser sig selv, og patienterne er glade for muligheden," siger aut. psykolog og ph.d. Ditte Hoffmann Frydendal på Funktionelle Lidelser ved Aarhus Universitetshospital.
Helbredsangst er en tilstand, hvor man er sygeligt optaget af sit helbred og frygten for at blive ramt af alvorlig sygdom. Under normale tilstande er ca. en-to procent af befolkningen ramt i en grad, som kræver behandling. I forbindelse med covid-19-pandemien er der tilsyneladende flere mennesker, som oplever symptomer på helbredsangst, og mennesker, som i forvejen lider af helbredsangst, kan opleve en forværring af de symptomer, som allerede var til stede.
Funktionelle Lidelser på Aarhus Universitetshospital har flere års erfaring med at behandle helbredsangst via et internetbaseret behandlingsprogram, og forskning har vist god effekt af behandlingen. I forbindelse med covid-19 har regionerne derfor besluttet at åbne for, at patienter i hele landet kan henvises fra egen læge, praktiserende speciallæge og sygehusafdeling. Og nu altså også, at man kan henvise sig selv.
Man henviser sig selv til internetbehandling ved at gå til en side om selvhenvisning for coronarelateret hebredsangst på hjemmesiden for Funktionelle Lidelser på Aarhus Universitetshospital og logge ind med NemID. Når man er logget ind, skal man udfylde et kort spørgeskema og en samtykkeerklæring. Selvhenvisningen kan altid trækkes tilbage igen.
Tags: corona
