Medie: Kræftens Bekæmpelse advarer mod overvægt, men køber aktier i Coca-Cola og McDonald's
Næst efter rygning er overvægt den største risikofaktor for kræft, lyder det fra Kræftens Bekæmpelse. Alligevel har organisationen købt aktier i store fastfoodkæder og Coca-Cola.
Ifølge Altinget viser en aktieliste fra december 2020, at Kræftens Bekæmpelse investeret penge i McDonald’s, Coca-Cola, Pizza Hut, Dominos Pizza og en international slikproducent, som blandt andet producerer Oreo og Toblerone.
På sin hjemmeside opfordrer foreningen ellers danskerne til at skrue ned for sukkerholdige drikkevarer, ligesom man i en årrække har kæmpet for at få fastfoodkæder til at oplyse om antallet af kalorier på retter i deres menukort.
Kræftens Bekæmpelses økonomichef, Michael Henneberg Pedersen, siger til Altinget, at “det er et dilemma, og det er en super relevant problemstilling."
Han fortæller, at organisationen har en politik for etiske investeringer, men at kapitalforvalterne har nemmere ved at håndtere sortlistning af eksempelvis tobak end fastfood og slikproducenter, som ofte kan være underlagt en mere kompleks ejerstruktur eller være ejet af en kapitalfond.
"Det er meget enkelt at gøre (i forhold til tobak, red.), fordi der er mange, som ikke ønsker at investere i tobak, så de er samlet i meget store selskaber, der er meget nemme at identificere for kapitalforvalterne," siger Michael Henneberg Pedersen.
Han erkender dog, at det må være muligt at bede kapitalforvalterne og ikke at investere i McDonalds og Coca-Cola.
"Det er efterhånden blevet lettere, og derfor vil vi nu tage en dialog med vores kapitalforvaltere og derpå i Kræftens Bekæmpelse drøfte muligheden af at fravælge den type aktier," siger Michael Henneberg Pedersen til Altinget.
