Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

De får Nobelprisen i medicin

Nobelprisen i medicin er mandag blevet tildelt David Julius og Ardem Patapoutian "for deres opdagelser af receptorer for temperatur og berøring."

Deres arbejde belyser, hvordan man kan reducere kroniske og akutte smerter forbundet med en række sygdomme, traumer og deres behandlinger. 

Der var ellers spekuleret i, om amerikanske Drew Weissman og ungarnske Katalin Karikó skulle vinde i år, fordi de udviklede den mRNA-teknologi, som har skabt grundlaget for covid-19-vaccinerne fra både Pfizer og Moderna. Men det blev altså i stedet David Julius og Ardem Patapoutian, som får den prestigefyldte pris. 

Davis Julius er født i 1955 i New York, USA, og er nu professor ved University of California i San Francisco i 1989. Ardem Patapoutian er født i 1967 i Beirut i Libanon, og siden år 2000 har han været forsker ved Scripps Research, La Jolla, Californien, hvor han nu er professor. 

Nobelprisen i fysiologi eller medicin uddeles af Karolinska Institutet og er en af de oprindelige nobelpriser, som er blevet uddelt siden 1901.

I en pressemeddelelse fra Nobelforsamlingen ved Karolinska Institutet beskrives evnen til at opfatte varme, kulde og berøring som afgørende for vores overlevelse.

"I vores dagligdag tager vi disse sanseindtryk for givet, men hvordan oversættes temperatur og tryk til nervesignaler? Årets nobelpristager har besvaret dette spørgsmål,” skriver Nobelforsamlingen.

David Julius har brugt plantestoffet capsaicin, som fremkalder følelsen af ​​varme, til at identificere en sensor, der kan registrere varme i hudens nervefibre. Ardem Patapoutian brugte trykfølsomme celler til at opdage en ny klasse sensorer, der reagerer på mekaniske stimuli i huden og indre organer.

"Disse banebrydende opdagelser lancerede intense forskningsaktiviteter, der førte til en hurtig stigning i vores forståelse af, hvordan vores nervesystem fornemmer varme, kulde og mekaniske stimuli,” skriver Nobelforsamlingen.

Prisen består af en medalje og et diplom og uddeles først ved en begivenhed 10. december.m Som følge af pandemien har arrangørerne dog allerede besluttet, at ingen af prismodtagerne får lov at være fysisk til stede ved ceremonien i Stockholm.

Der følger 10 millioner svenske kroner med æren svarende til 7,3 millioner danske kroner.

 

Danske modtagere af Nobelprisen i medicin

1903: Niels Ryberg Finsen for sin behandling af lupus vulgaris (hudtuberkulose) med kulbuelysbehandling med ultraviolet lys, den såkaldte Finsenterapi. 

1920: Schack August Steenberg Krogh for opdagelsen af den kapillarmotoriske regulationsmekanisme. Han forskede blandt andet i udvekslingen af ilt og kuldioxid i lungerne og i kroppens blodforsyning. Hans forskning gav ny viden om energistofskifte og gav efterhånden et fuldt overblik over, hvordan iltoptagelsen sker hos mennesker og dyr. Senere var han med til at indføre fremstilling af insulin i Danmark.

1926: Johannes Andreas Grib Fibiger for opdagelsen af den senere tilbageviste teori om, at indvoldsormen spiroptera neoplastica førte til udvikling af kræftsvulster hos mus og rotter. 

1943: Carl Peter Henrik Dam for opdagelsen af K-vitaminet sammen med amerikanske Edward Adelbert Doisy. Dams opdagelse byggede blandt andet på forsøg med kyllinger, der efter få uger med et kolesterolfrit foder blødte voldsomt. Det førte til opdagelsen af et særligt vitamins betydning for blodets evne til at koagulere, som fik navnet K-vitamin. 

1984: Niels K. Jerne for sine teorier om specificiteten i udviklingen og kontrollen af immunsystemer og opdagelsen af princippet bag monoklonale modstoffer. 

Tags: nobelpris