Ekspert: En målrettet indsats vil kunne hindre halvdelen af alle selvmord
Forskere har nu identificeret fire grupper af personer, der har en særlig risiko for selvmord. Og kan man løse alle problemerne for disse fire grupper, vil op mod halvdelen af alle selvmord kunne forhindres.
“Der er ingen tvivl om, at der kan gøres mere for flere store højrisikogrupper grupper af selvmordstruede. Nogle af disse modtager kun begrænset hjælp, der vil kunne forhindre selvmord. Og det er der et kæmpestort behov for at få gjort noget ved,” siger Annette Erlangsen, programleder ved Dansk Forskningsinstitut for Selvmordsforebyggelse. Hun kalder den manglende indsats paradoksal, fordi det i det selvmordsforebyggende arbejde burde være vores vigtigste opgave at etablere den nødvendige behandling og støtte til de mennesker, der er selvmordstruede.
Der er meget at hente
Hun er medforfatter til studiet - publiceret i The Lancet Psychiatry - der har set på, hvem der er i risiko for at begå selvmord, og som fremhæver fire grupper i højrisiko. Samtidig definerer forskerne den andel af selvmord, der kunne forhindres, hvis det var muligt at reducere de fire gruppers selvmordsrisiko til niveauet i den generelle befolkning.
Den første af de fire højrisikogrupper, der udpeges, består af personer, der før har forsøgt at begå selvmord. De har en selvmordsrate, der er anslået til at være 50-100 gange højere end i baggrundsbefolkningen, og kunne man fjerne over-risikoen i denne gruppe, vil man have reduceret antallet af selvmord i Danmark med syv pct.
Den anden højrisikogruppe består af personer, der udskrives efter psykiatrisk behandling. De har op til 400 gange højere selvmordsrate i den første uge efter udskrivelsen, og 0,7 pct. dør af selvmord inden for det første år. Ved en optimal selvmordsforebyggelse vil denne gruppe bidrage til en samlet reduktion på 25 pct. af alle de selvmord, der begås herhjemme om året.
Den tredje gruppe er personer, der søger hjælp i den psykiatriske akutmodtagelse eller skadestue. Gruppens selvmordsrate inden for 12 måneder efter kontakt til psykiatriske akutmodtagelser er 47 gange højere end for den generelle befolkning. Og her ville den rette hjælp kunne hindre otte pct. af alle selvmord. Den fjerde gruppe i højrisiko for selvmord er personer, som ringer til telefoniske rådgivninger. Her vil man kunne hindre ni pct. af alle selvmord.
Tags: psykiatriplan


