Afskediget Bispebjerg-direktør får 2,3 mio. kroner
Vicedirektør på Bispebjerg Hospital, Claes Brylle Hallqvist, blev i januar afskediget for at have snydt med et milliardudbud. Alligevel får han millioner med sig.
Det skriver Jyllands-Posten, som har fået aktindsigt i fratrædelsesaftalen.
Selv om Hallqvist blev fritstillet fra 25. Januar 2018, fratræder han formelt først sin stilling som vicedirektør med udgangen af september 2018, og indtil fratrædelsestidspunktet betales sædvanlig løn og pension, fremgår det af akterne. Og når de otte måneder er gået, ’udbetales en fratrædelsesgodtgørelse på 12 måneders løn inkl. pension’.
Claes Brylle Hallqvist har altså sikret sig løn i 20 måneder endnu, og med en samlet årsløn på 1.4 mio. kroner svarer det til, at han vil få 2.3 mio. kroner. Regionsrådsmedlem Torben Kjær (Enhedslisten)forklarer til Jyllands-Posten, at hans parti kæmpede for en fyring uden løn, men at der ikke kunne samles flertal for en sådan løsning.
Regionsrådsmedlem Lars Gaardhøj (Soc.) forsvarer derimod, at forretningsudvalget lod administrationen forhandle en fratrædelsesaftale på plads. »Alternativet havde været, at vi havde fyret ham på gråt papir, men det var ikke en mulighed, som vi blev anbefalet fra de advokater, som vi havde til at hjælpe os. De vurderede, at det så formentligt ville ende i en retssag, og der ville vi ikke stå stærkt i forhold til at vinde,« siger han til Jyllands-Posten.
Hallqvist var ansat på em åremålskontrakt, der løb frem til udgangen af marts 2019. Derudover ville han ved udgangen af kontraktperioden få et fratrædelsesbeløb svarende til 12 måneders løn. Så han til at få i alt 27 måneders løn endnu, og i en retssag ville regionen muligvis kunne blive afkrævet dette beløb, siger Lars Gaardhøj.
Tags: Bispebjerg, Claes Brylle Hallqvist, fratrædelsesaftale
