Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

"Vi kan ikke vente til udgangen af 2022, før der ligger analyser, der så skal omsættes til handling. Regeringen og Folketinget bør forpligte sig til hurtigt at følge op på resultaterne af komitéens arbejde, da det er afgørende for sygehusenes drift og arbejdsmiljø," siger Heino Knudsen.

Region vil give 30 millioner til lønløft af sygehus-personale

Region Sjællands forretningsudvalg beder nu regionsrådet afsætte i alt 40 millioner kroner til sygehusenes medicinske afdelinger og akutafdelinger. Heraf skal de 30 millioner gå til lønforbedringer til personalet, hedder det.

Regionsrådet besluttede i oktober at reservere en pulje på 25 millioner kroner til de medicinske sengeafsnit og akutafdelingerne, og det beløb anbefales nu hævet til 40 millioner kroner. Problemerne med mange patienter og for lidt plejepersonale til at tage sig af dem har længe været en del af hverdagen på sygehusene, også i Region Sjælland. Særligt akutafdelingerne og de medicinske sengeafsnit har været ramt.

"Det er afgørende, at patienterne også fremover får en god og sikker behandling. Vi er aktuelt pressede på regionens sygehuse og i særlig grad på akutafdelingerne og de medicinske sengeafsnit. De 30 millioner kroner skal være med til at fastholde vores gode medarbejdere ved at tilbyde bedre lønvilkår," siger den socialdemokratiske regionsrådsformand Heino Knudsen i en pressemeddelelse.

Beslutningen skal dog først godkendes endeligt af regionsrådet, som tager stilling til sagen på mandag, 6. december.

Helt konkret skal der ifølge Forretningsudvalget afsættes 15 millioner kroner til varige lønforhøjelser målrettet plejepersonale på medicinske sengeafsnit og akutafdelinger i Region Sjælland. Der skal i 2022 også bruges 15 millioner kroner til engangstillæg. Lønforbedringerne skal særligt honorere medarbejdere for deres kompetencer og opgaveløsning samt gå til fastholdelse af medarbejdere. Pengene skal tildeles efter forhandlinger med de relevante faglige organisationer, hvis forslaget endeligt vedtages af Regionsrådet. 

Vigtig komité kan arbejde hurtigere

Regeringen har nedsat en lønstrukturkomité, der skal kigge nærmere på lønudviklingen i den offentlige sektor. Den blev nedsat i forlængelse af Folketingets lovindgreb, der afsluttede konflikten på sygeplejerskeområdet. Komitéen vil fremlægge deres rapport senest inden udgangen af 2022.

Forretningsudvalget i Region Sjælland mener, at der er behov for, at komitéen kommer hurtigere i arbejdstøjet, så konklusionerne er klar tidligere end ved udgangen af 2022.

"Vi vil gerne sende et klart signal til Regeringen og Folketinget. Arbejdet i lønstrukturkomitéen er ekstremt vigtigt for os. Vi forventer derfor også, at arbejdet gøres hurtigt færdigt. Vi kan ikke vente til udgangen af 2022, før der ligger analyser, der så skal omsættes til handling. Regeringen og Folketinget bør forpligte sig til hurtigt at følge op på resultaterne af komitéens arbejde, da det er afgørende for sygehusenes drift og arbejdsmiljø," siger Heino Knudsen.

  

Sådan skal de 40 millioner kroner bruges:

  • 15 millioner kroner til varige kompetencetillæg til plejepersonalet
  • 15 millioner kroner til engangstillæg til plejepersonalet
  • 10 millioner kroner til at frigøre klinisk personale for administrativt arbejde

    Kilde: Region Sjælland

 

Relateret artikel