Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Flertal i Københavns Borgerrepræsentation vil lave forsøg med fri hash

Et stort flertal i Københavns Borgerrepræsentation vil nu lave forsøg med fri hash. Dels for at fjerne eksistensberettigelsen for de kriminelle hashsælgere og dels for at kunne komme i kontakt med de unge, der i dag misbruger hash.

Det skriver TV 2 Lorry.

Forslaget har tidligere flere gange været op at vende i Borgerrepræsentationen. Ikke desto mindre er politikerne nu klar til igen at forsøge at få en forsøgsordning godkendt, hvor salg af hash skal være lovligt.

"Nu er der kommet en ny regering, så er det oplagt at vi fra København igen markerer det synspunkt – det er vigtigt for os at der bliver gjort noget ved vores hashmarked i København," siger Klaus Mygind, medlem af Børne- og Ungdomsudvalget for SF, Københavns Kommune til TV 2 Lorry.

Sundhedsminister Magnus Heunicke (Soc). afviser dog forsøgsordningen.

"Vi går ikke ind for legalisering af hash. Hash er forbundet med en lang række skadevirkninger, som kan få alvorlige konsekvenser for især psykisk sårbare og børn og unge med sociale problemer," lyder det i et skriftligt svar fra sundhedsministeren til TV 2 Lorry.

Forslaget skal behandles i Borgerrepræsentationen den 19. september 2019.