Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Spanien forventer ikke turister denne sommer

Pedro Sánchez´ regering lægger op til en sommer, hvor ingen spaniere må forlade landet, og ingen turister må komme ind i landet. 

Frygten for en ny bølge af coronavirus har fået ministerpræsident Pedro Sánchez´ regering til at overveje et totalt stop for tilrejsende turister i sommeren 2020. Ligeledes ønsker regeringen ikke, at spaniere rejser ud af landet med risiko for, at de vender hjem smittet med coronavirus.

Skærtorsdag fik Pedro Sánchez kongressens opbakning til en forlængelse af nødretstilstanden frem til 26. april, det forventes, at han vil have den forlænget til et stykke ind i maj, måske endnu længere, hvis ikke pandemien kan holdes inden for de prognoser, som sundhedsmyndighederne har stillet.

Under hele coronakrisen har Pedro Sánchez løbende været i kontakt med landets 17 regionale præsidenter. Han har krævet sammenhold i bestræbelserne på at få nedkæmpet coronapandemien, men nu slår sammenholdet revner. Flere regionale regeringer og stort set alle oppositionspartier stiller spørgsmålstegn ved Sanchez ensidige forvaltning af nødretstilstanden. Sánchez har forsikret, at hans beslutninger er godkendt af eksperterne, men medlemmer af Den videnskabelige Komité har oplyst, at de ikke er blevet hørt.

Trods fire ugers indespærring af flere end 50 millioner spaniere, advarer præsidenten:

"Vi er langt fra sejren, vi er lagt fra det øjeblik, hvor vi kommer tilbage til det nye normale. Vi er ikke engang kommet ind i anden fase, derfor fortsætter vi med en generel indespærring, og hvis det ikke lykkes at stoppe eskaleringen af smitte, så vil vi opretholde eller styrke restriktionerne".

Tirsdag i denne uge har Sánchez dog tilladt, at arbejdet på igangværende byggepladser genoptages, fabrikker må genstarte produktionen, men forretningslivet, hoteller, restauranter, cafeer og barer skal fortsat holdes lukket. 

Reyes Maroto, der er minister for industri, turisme og handel, erkendte på et pressemøde Skærtorsdag, at en sommer uden tilrejsende turister betyder en forværrelse af den økonomiske krise i turistsektoren, men ministeren mener, at sommersæsonen praktisk talt allerede er tabt på grund af de begrænsninger, de europæiske regeringer har indført for lufttransport. Ministeren sagde desuden, at coronapandemien i Spanien har skabt en tillidskrise hos internationale turister, som vil tænke sig om to gange, før de rejser til Spanien. Derfor skal der skabes vished for, at der er styr på tingene, før landet genåbner.

Reyes Maroto ville ikke kommentere, hvilke planer regeringen har for en begrænsning af den internationale turisme i sommer. Men hun fortalte, at national turisme vil komme i første række i 2020, bl.a. vil hun gennem en kampagne fremme indlandsturismen og styrke den offentlige infrastruktur.

Avisen ABC konkluderer på baggrund af ministerens udtalelser, at spanierne i 2020 skal holde ferie hjemme for at hjælpe turistbranchen gennem krisen og afværge massekonkurser. Turismen bidrager til 12 procent af Spaniens samlede BNP og 13 procent af beskæftigelsen.

Flere medlemmer af ministerrådet, som ABC har talt med, fortæller samstemmende, at de ikke forventer udenlandske turister på de spanske strande denne sommer:

"Det er umuligt at forudsige noget, men international turisme denne sommer, det ser jeg praktisk talt som udelukket," siger et regeringsmedlem til avisen.

Et andet kabinetsmedlem siger:

"Vi skal sikre, at coronapandemien ikke spreder sig yderligere, og vi skal have sikkerhed for, at vi kan håndtere en ny bølge. Dernæst må vi have tillid til, at turister ikke vil bringe virussen til Spanien." 

Alt tegner altså til en sommer, hvor den spanske befolkning kan nyde deres strande i fred for turister, men det bliver også en sommer med adgangsbegrænsning til standene. Epidemiologiske og videnskabelige eksperter skal lave beregninger for, hvor mange mennesker der må opholde sig på de enkelte stande.

Tags: corona, spanien