Medicinrådet tager Spinraza op igen-igen
Nye data og sympati med patienterne får Medicinrådet til at tage lægemidlet Spinraza (nusinersen) til behandling af spinal muskelatrofi (SMA) op til fornyet vurdering. Det sker på trods af en udbredt opfattelse i rådet af, at Biogen har forsømt at producere data, fortæller patientrepræsentant i Medicinrådet Leif Vestergaard Pedersen.
Medicinrådet besluttede onsdag, at lægemidlet Spinraza (nusinersen) til behandling af spinal muskelatrofi (SMA) skal vurderes for fjerde gang, og at Amgros skal indgå en ny prisforhandling med producenten Biogen. Beslutningen blev truffet på et virtuelt rådsmøde onsdag, hvor fagudvalget vedrørende spinal muskelatrofi præsenterede de nye data, de har indsamlet.
Ifølge patientrepræsentant Leif Vestergaard Pedersen er der en stor enighed i rådet om, at Biogens indsats for at skaffe data for behandlingens effekt har været underligt lille, og drøftelserne om den manglende data har fyldt meget i Medicinrådet, fortæller han.
”Som repræsentant for patienterne synes jeg ikke, at det er urimelige spørgsmål, der bliver stillet. Det er helt sagligt, og jeg undrer mig også. Det er manglende respekt for patienterne og for sagen i det hele taget, at firmaet ikke producerer data. Vores fagudvalg har været på en hård opgave. De har gjort et meget stort stykke arbejde, og de har også fundet data. Det meste er upubliceret, men de har fundet data, og vi kan virkelig takke fagudvalget for at have gjort et kæmpe arbejde,” siger Leif Vestergaard Pedersen.
Han oplever, at begejstringen over at skulle have sagen op igen er til at overse, men der er stor sympati for de berørte patienter, og derfor tager de sagen op igen på baggrund, af den data, der nu er fundet, fortæller han.
”Det ændrer imidlertid ikke ved forundringen over, at der ikke er mere data. Man kan slet ikke forestille sig, at man på andre områder ikke ville lave opfølgende studier. Det burde producenten også have en interesse i. Jeg tror, det ender med at blive en ulempe for firmaet på sigt, for det åbner for en diskussion om, hvorfor man ikke laver dokumentation, og når der nu om et års tid kommer konkurrerende lægemidler på markedet, så tror jeg, at producenten er relativt ilde stedt, for de har forsømt noget så grundlæggende som den videre dokumentation og udvikling af behandlingen. Det er godt nok mærkeligt,” siger Leif Vestergaard Pedersen.
