Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Sygehuse har købt coronaudstyr for 2,3 mia. kr.

Landets sygehuse har under coronakrisen købt coronaudstyr for 2,3 mia. kr.

Det skriver Berlingske mandag på baggrund af en redegørelse fra forretningsudvalget i Region Hovedstaden.

Region Hovedstaden står for at skaffe værnemidler og andet udstyr på vegne af landets regioner.

Helt usædvanligt har Region Hovedstadens koncerndirektør og økonomidirektør siden april haft mandat til at foretage indkøb og andre økonomiske dispositioner, og Forretningsudvalget har besluttet, at de to direktørers særlige beføjelser skal forlænges frem til slutningen af oktober.

De 2,3 mia. kr. er blevet brugt på blandt andet mundbind, kitler, handsker og testudstyr. 788 mio. kr. er ifølge Berlingske brugt på kitler, mens en kvart mia. kr. er brugt på operationsmasker.

"Det er sindssygt mange penge. En kæmperegning. Men ingen vidste, hvor galt det kunne gå," siger Karin Friis Bach (R), der sidder i regionsrådet i Region Hovedstaden og er formand for Sundhedsudvalget i Danske Regioner, til Berlingske.

Tags: corona