Hæstorp: Uacceptabelt, at hospitalsdirektører er blevet vaccineret
"Der skal ikke vaccineres på direktionsgangen før tid."
Så klar er meldingen fra regionsformand i Region Hovedstaden, Sophie Hæstorp.
I Region Hovedstaden har både ledere inden for psykiatrien og direktionen på Herlev Gentofte Hospital, heriblandt Steen Werner Hansen, blevet vaccineret mod covid-19 - for næsen af nogle af de udsatte læger og sygeplejersker, som arbejder med patienter.
Steen Werner Hansen fastholder overfor DR, at det var i orden, at han fik vaccinen som en af de første – på trods af Sundhedsstyrelsens anbefalinger. Til DR siger han, at ”det handler om at have et robust hospital inklusiv ledelse.”
”Hvis ikke jeg som leder skulle vaccineres, ville det svare til at gå i krig uden generaler,” lyder hans argument til DR.
Søren Brostrøm, direktør for Sundhedsstyrelsen, har kritiseret ledelsernes vaccinationer i stærke vendinger. Det samme gør Sophie Hæstorp.
”Det er helt uacceptabelt, at nogle ledere udenfor målgruppen er blevet vaccineret. Det har hele tiden har været den klare melding fra Region Hovedstaden, at regionen følger sundhedsmyndighedernes retningslinjer om målgrupper," siger hun i en skriftlig kommentar.
Hun oplyser, at koncerndirektionen i Region Hovedstaden har indskærpet retningslinjerne i hele organisationen.
Sundhedspolitisk Tidsskrifts chefredaktør, Kristian Lund, skriver i dag i sin klumme, at havde Steen Werner Hansen været en politiker, så var han røget i en rigsret. Han var blevet fyret.
"Nu afventer vi dommen fra Danske Regioner og Region Hovedstaden. Hvad skal den være Stephanie Lose og Sophie Hæstorp Andersen?" spørger han.
Det ønsker Sophie Hæstorp dog ikke at kommentere.
