Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Patienter med senfølger til covid-19 oplever bedring efter vaccination

Fra USA rapporteres der nu – især på de sociale medier - om, at flere af de, som lider af langvarige senfølger til infektion med covid-19, oplever bedring efter covid-19-vaccination. Endnu er der dog ingen dokumentation for den mulige effekt af vaccinationen.

Et norsk-amerikansk studie viste for nyligt, at seks ud af ti (61 procent) af patienter smittet med covid-19-infektion oplever langvarige senfølger som hovedpine, koncentrationsbesvær, fatigue, muskelsmerter, åndenød, nedsat smags- og lugtesans. Et kinesisk studie publiceret i tidsskriftet The Lancet viser noget lignende: Nemlig, at omkring halvdelen 50 procent kæmper med senfølger. Ofte varer senfølgerne ved i uger og måneder. Også i Danmark er der fokus på de senfølger, som mange patienter oplever efter at have været inficeret med covid-19. Ingen har dog en eksakt forklaring på, hvorfor nogle patienter oplever senfølger - og ingen ved heller, hvad præcis der skal til for at få dem til at forsvinde.

Nu er der fra USA – primært på de sociale medier - meldinger fra personer, som har været smittet med covid-19, og som har haft senfølger - men som oplever, at senfølgerne forsvinder efter, at de er blevet vaccineret mod covid-19. Det skriver Washington Post 16. marts. Forskere og læger har i øjeblikket ingen veldokumenteret forklaring på den mulige effekt af vaccinen.

”Det eneste vi ved med nogenlunde sikkerhed er, at et ukendt antal mennesker, som har været smittet med covid-19, har senfølger. Vi har mange spørgsmål – men vi har ingen svar på dem,” siger infektionsmediciner Steven Deeks, Univeristy of California til Washington Post. Ingen har altså forklaringen på, hvorfor vaccination mod covid-19 kan hjælpe nogle af de patienter, som lider af senfølger til infektionen. Men spørgsmålene bliver ved med at trænge sig på: Gemmer der sig et resevoir af covid-infektion i kroppen? Er der tale om en placebo-effekt? Eller tager infektionen blot længere tid om at ’brænde ud’ hos nogle end hos andre? 

Størst sandsynlighed for bedring

I USA skal hele befolkningen vaccineres. Men i den amerikanske online-organisation ‘Survivor Corps’ for mennesker, som kæmper med langtidssenfølger efter infektion med covid-19 har der generelt været tøven overfor at lade sig vaccinere af frygt for, at vaccinen ville skabe yderligere ravage i et allerede presset immunsystem. Men et mindre studie fra Bristol University peger nu i retning af, at de, som lider af senfølger sandsynligvis i højere grad vil opleve, at deres symptomer enten bedres eller forsvinder. Forskerne bag studiet taler om en såkaldt ’placebo/nocebo effekt.’

Den tese understøttes af immunolog fra Yale University Akiko Iwasaki, som mener, at det at blive vaccineret mod covid-19 genererer en antistof- og T-celle-respons, som både kan nedsætte den symptomatiske og asymptomatiske infektion i kroppen. Akiko Iwasaki understreger, at hun har forståelse for, at det kan være angstprovokerende at lade sig vaccinere, når man allerede føler sig syg af covid-19-infektion, men at flere tilsyneladende får det bedre end værre efter vaccinen – ligesom hun i øvrigt pointerer, at vaccinen reducerer risikoen for reinfekton med covid-19.

I organisationen Survivor Group har man spurgt medlemmerne, om hvorvidt de har kunnet mærke en effekt af vaccinen. 216 svarede, at de ikke kunne mærke nogen forskel, 171 svarede, at deres tilstand forbedredes, og 63 svarede, at de følte en forværring af deres tilstand.

Ingen teorier undersøgt til bunds

I USA har der været adskillige teorier fremme om, hvorfor nogle, men ikke andre oplever langstrakte senfølger til infektion med covid-19. Blandt andet går en teori publiceret den 4. marts i tidsskriftet Gastroenterology ud på, at celler fra covid-19 inficerer tyndtarmens inderside – og at den infektion kan forblive aktiv om end i lille skala i uger eller måneder efter, at personen er blevet smittet. Ingen af teorierne er dog for nuværende undersøgt til bunds. 

Tags: corona, coronavaccine