Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Norske eksperter: Årsag til blodpropper hos vaccinerede er fundet

En norsk gruppe af læger har undersøgt de tre sygeplejersker under 50 år, der er og har været indlagt på Oslo Universitetshospital efter at have været vaccineret med AstraZenecas coronavaccine. En af de tre er død.

Lægerne er efter undersøgelsen overbeviste om, at den stærke immunologiske reaktion er udløst som en reaktion på vaccinen, skriver norske VG.

Eksperterne har arbejdet med hypotesen om, at vaccinerne udløste en uventet immunreaktion, og at kroppens system reagerede med en kombination af små blodpropper og lave blodpladetal. Dette er teorien, som de nu tror, ​​at de har bekræftet.

"Årsagen til patienternes tilstand er nu fundet. Og der er intet andet end vaccinen, der kan forklare, at vi har modtaget det immunrespons," siger Pål Andre Holme, professor og overlæge ved Oslo Universitetshospital, til VG.

Holme har ledet arbejdet med at undersøge, om de mistænkte bivirkninger er knyttet til AstraZeneca-vaccinen. Han siger, at lægerne i deres arbejde har påvist helt specifikke antistoffer mod blodplader, som kan give sygdomsbilledet. 

"Jeg er helt sikker på, at det er disse antistoffer, der er årsagen, og ser ikke nogen anden grund, end at det er vaccinen, der udløser den," siger Holme til VG.

Bivirkningskomiteen i Det Europæiske Lægemiddelagentur EMA ventes at komme med en udtalelse om sagen i dag, torsdag, efter at have undersøgt alle data og bivirkningsindberetninger efter AstraZeneca-vaccinen. Verdenssundhedsorganisationen WHO ventes at komme med en udtalelse i morgen, fredag. Men både EMA og WHO har sagt, at de foreløbige data ikke tyder på, at der er nogen risiko ved vaccinen ud over almindelige, mindre bivirkninger.

Pensioneret, praktiserende læge Torben Sørensen og Niels Høiby, overlæge og professor i klinisk mikrobiologi ved Rigshospitalet, har i Sundhedspolitisk Tidsskrift luftet den tese, at ringe vaccinationsteknik kan være årsag til det lave antal blodplader og blodpropper, som er set hos enkelte vaccinerede.

”Hvis vaccinen gives forkert og rammer ind i blodbanen - og ikke kun i skuldermuskulaturen – kan det i værste fald give en så voldsom, systemisk og inflammatorisk reaktion, at det kan føre til mange små blodpropper i blandt andet lunger,” sagde Niels Høiby, professor og overlæge ved Københavns Universitet og Rigshospitalet, forleden til Sundhedspolitisk Tidsskrift.

At AstraZeneca-vaccinen skulle kunne give et voldsomt og farligt immunrespons er ikke set i studiet, der danner grundlag for godkendelsen af vaccinen. Så i teorien kan de danske lægers tese om ringe vaccinationsteknik stadig være i spil.

 

Tags: corona