Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

De to formænd for Medicinrådet, Jørgen Schøler Kristensen (til venstre) og Steen Werner Hansen.

Medicinrådet klar med anbefalinger af fem nye behandlinger

På det seneste møde i Medicinrådet 29. marts 2023 godkendte rådet fem nye anbefalinger og en opdatering af behandlingsvejledningen for type 2-diabetes.

  

Ja til middel mod lungekræft

Medicinrådet anbefaler atezolizumab som adjuverende behandling efter operation og platinbaseret kemoterapi hos voksne patienter med ikke-småcellet lungekræft (NSCLC) med høj risiko for tilbagefald, hvor patientens tumorer har en PD-L1-ekspression ≥ 50 %, og hvor patienten ikke har EGFR-mutation eller ALK-positiv NSCLC.

Medicinrådet vurderer, at atezolizumab som adjuverende behandling udskyder tiden til sygdomstilbagefald og øger patienternes overlevelse sammenlignet med nuværende praksis, som ikke indebærer en aktiv behandling (observation). Behandling med atezolizumab kan give alvorlige bivirkninger, herunder pneumonitis, colitis og binyrebarkinsufficiens.

Samlet set vurderer Medicinrådet, at omkostningerne til behandlingen er rimelige i forhold til effekten.

Medicinrådet anbefaler, at patienten får atezolizumab som adjuverende behandling i op til 12 måneder.

Find anbefalingen for atezolizumab her. 

Nej til middel til patienter, der svært ved at få nyretransplantation

Medicinrådet anbefaler ikke imlifidase til ’desensibiliseringsbehandling af yderst sensibiliserede voksne nyretransplantations-patienter med positiv krydsmatch overfor en tilgængelig afdød donor’. Det er patienter, der har nogle særlige antistoffer i blodet, som gør det meget svært at finde en egnet nyre til dem. Patienterne er derfor i dialysebehandling.

Imlifidase kan midlertidigt sænke antistofniveauet, så en nyretransplantation kan udføres. Medicinrådet kan dog ikke vurdere, hvor længe den transplanterede nyre vil fungere, da datagrundlaget er meget spinkelt. Studierne omfatter desuden patienter, der i dansk klinisk praksis bliver transplanteret uden brug af imlifidase.

Imlifidase er en meget dyr behandling, og i lyset af usikkerheden om langtidseffekten anbefaler Medicinrådet ikke behandlingen til den nuværende pris.

Find anbefalingen for imlifidase her.

Nej til middel til patienter med kræft i livmoderen

Medicinrådet anbefaler ikke lenvatinib i kombination med pembrolizumab til fremskreden (avanceret) kræft i livmoderslimhinden efter tidligere behandling med platinholdig kemoterapi.

Medicinrådet vurderer, at lenvatinib i kombination med pembrolizumab kan forlænge patienternes levetid sammenlignet med den behandling, patienterne får i dag (pegyleret liposomalt doxorubicin). Behandlingen er forbundet med lidt flere og lidt sværere bivirkninger.

Behandling med lenvatinib i kombination med pembrolizumab er dog væsentligt dyrere end den nuværende standardbehandling, og Medicinrådet vurderer samlet set, at omkostningerne til behandlingen er for høje.

Medicinrådet opfordrer lægemiddelvirksomheden til at benytte sig af muligheden for at byde ind med en lavere pris.

Find anbefalingen for lenvatinib + pembrolizumab her. 

Ja og nej til middel til patienter med lungekræft

Medicinrådet anbefaler ikke pralsetinib til voksne patienter med rearranged during transfection (RET)-fusionspositiv, fremskreden ikke-småcellet lungekræft (NSCLC), som ikke tidligere har modtaget behandling.

Datagrundlaget er meget spinkelt, da pralsetinib kun er undersøgt i ét studie uden kontrolgruppe. I sammenligningen mellem pralsetinib og de to nuværende standardbehandlinger (pembrolizumab i kombination med platinbaseret kemoterapi eller monoterapi med en PD-1/-L1-hæmmer) beror vurderingen på data fra flere separate studier. Patientpopulationerne er så forskellige på tværs af de anvendte studier, at man ikke kan foretage en retvisende sammenligning.

Samlet set er evidensen for effekt og sikkerhed af pralsetinib sammenlignet med den behandling, patienterne får i dag, ikke tilstrækkelig til, at Medicinrådet kan anbefale pralsetinib i første linje.

Medicinrådet anbefaler derimod pralsetinib til voksne patienter med rearranged during transfection (RET)-fusionspositiv, fremskreden ikke-småcellet lungekræft (NSCLC) efter svigt af behandling med platinbaseret kemoterapi. Anbefalingen gælder for patienter, som er i god almentilstand (performancestatus 0-1).

Datagrundlaget er usikkert, men Medicinrådet vurderer, at der ikke er væsentlige effekt- eller sikkerhedsforskelle mellem pralsetinib og selpercatinib, som er den behandling, patienterne tilbydes i dag.

Medicinrådet vurderer, at pralsetinib og selpercatinib foreløbigt kan betragtes som ligestillede, og at omkostningerne til behandlingerne er sammenlignelige. Medicinrådet anbefaler regionerne at benytte det lægemiddel, der er forbundet med de laveste omkostninger.

Find anbefalingen pralsetinib her. 

Nej til middel til patienter med modermærkekræft

Medicinrådet anbefaler ikke tebentafusp til behandling af human-leokocyt-antigen-(HLA) A*02:01-positive voksne patienter med ikke-resektabel eller metastatisk uvealt melanom.

Medicinrådet vurderer, at tebentafusp kan forlænge patienternes liv. Det er dog uvist, hvor meget længere overlevelse behandlingen kan medføre, da datagrundlaget er usikkert, fordi patienterne er fulgt i kort tid og har bedre prognose end patienter i dansk klinisk praksis. 

Bivirkningsprofilen ved tebentafusp er mildere end ved nuværende behandlingsmuligheder. Dog er tebentafusp forbundet med en risiko for cytokin release syndrom ved administration af behandlingen, hvilket betyder, at patienterne skal indlægges til observation ved de første behandlinger.

Tebentafusp er en meget dyr behandling, og i lyset af usikkerheden om størrelsen af effekten for patienternes levetid anbefaler Medicinrådet ikke behandlingen til den nuværende pris. Medicinrådet opfordrer i stedet lægemiddelvirksomheden til at sænke prisen.

Find anbefalingen for tebentafusp her. 

 

 

Medicinrådet foretog også en opdatering af behandlingsvejledningen for type 2-diabetes, som kan ses her. 

Medicinrådet godkendte også en protokol for behandlingsvejledningen til atopisk eksem, som kan ses her: Behandlingsvejledning vedrørende atopisk eksem

Medicinrådet godkendte også en protokol for behandlingsvejledningen til psoriasisartrit. Lægemiddelvirksomheder som markedsfører de lægemidler, som er listet i protokollen, har mulighed for at indsende litteratur til behandlingsvejledningen fra den 30. marts til den 20. april 2023.  Læs mere her: Behandlingsvejledning vedrørende psoriasisartrit

medicinraadet